Yumuşak Doku Sarkomları

Yumuşak Doku Sarkomları nedir?

Kanser; karsinojen (kanser yapıcı) maddeler, virüsler, radyasyon gibi bazı etkilerle değişime (mutasyona) uğramış hücrelerin kontrolsüz olarak çoğalıp büyümelerinin sonucu oluşan kötü huylu (habis) hastalıklar grubudur. Kanser bir organda oluştuktan sonra, uzak doku ve organlara da yerleşmeler (metastaz) yapabilir. Kanserde erken tanı çok önemlidir ve cerrahi, radyoterapi, kemoterapi ve immünoterapi gibi tedaviler uygulanmaktadır (1).

Yumuşak doku sarkomu vücuttaki "yumuşak doku”lardan gelişen bir kanser türüdür. Vücuttaki yumuşak dokular kaslar, sinirler, kan damarları ve yağ dokusudur (2). Yumuşak doku sarkomları yetişkinlerde çocuklardan daha sık izlenir. Vücudun herhangi bir yerinde olabilir, ancak en sık kollarda veya bacaklarda görülür. Karında ya da karın veya göğüs duvarında da rastlanabilir (3). Yumuşak doku sarkomları aslında nadir görülür, bu kanser tipi yetişkinlerdeki tüm solid kanserlerin %1'inden azını oluşturmaktadır (4).

Referans:

1. http://kanser.org/saglik/toplum/

2. http://www.macmillan.org.uk

3. http://www.uptodate.com/contents/soft-tissue-sarcoma-the-basics

4. http://www.seer.cancer.gov (Surveillance, Epidemiology, and End Results (SEER) Program)

Yumuşak doku sarkomunun nedenleri nelerdir?

Bilinen özgül bir nedeni yoktur. Genel olarak kansere yol açan faktörler ve genetik yatkınlık sebep olabilir (5,6).

Referans:

5. http://www.cancer.net/cancer-types/sarcoma-soft-tissue/

6. http://www.webmd.com/cancer/sarcoma

Yumuşak doku sarkomunun belirtileri nelerdir?

En sık belirti aylar ya da haftalar içinde yavaş yavaş büyüyen bir yumru olmasıdır. Bu yumru genellikle dokulara bası yapacak hale gelene kadar ağrıya neden olmaz. Yumru olması her zaman yumuşak doku sarkomu olduğu anlamına gelmez ama eğer geçmeyen bir yumru varsa mutlaka doktora başvurulmalıdır. Belirtiler kanserin vücudun neresinde olduğuna da bağlıdır. Örneğin, karnında bir yumuşak doku sarkomu varsa karın ağrısına, barsak kanamasına ya da az bir miktar yemekle doygunluk hissedilmesine neden olabilir (3,5,6).

Referans:

3. http://www.uptodate.com/contents/soft-tissue-sarcoma-the-basics

5. http://www.cancer.net/cancer-types/sarcoma-soft-tissue/

6. http://www.webmd.com/cancer/sarcoma