Sedef Hastalığı

Biraz Sedef Hastalığından Bahsedelim

Sedef Hastalığı bazıları tarafından tuhaf isimli bir ‘deri rahatsızlığından ibaret olarak görülebilir, ancak onunla yaşayanlar için bu hiç de basit değildir. İyi habere gelince, sedef hastalığınız varsa ona karşı etkili tedaviler ve dışarıda size destek verecek insanlar da vardır. Burada, Sedef 360’da, rahatsızlığınızı yönetmede ihtiyacınız olan yardımı almak için size doğru yönü gösterecek yararlı araç ve tavsiyeler bulacaksınız.

Sedef hastalığınız varsa, yalnız değilsiniz – dünya genelinde yaklaşık 80 milyon insanı Avrupa nüfusunun ise yüzde iki ila üçünü, yani 14 ile 22 milyon arasında insanı etkilediği düşünülmektedir. Neyin sedef hastalığına yol açtığı tam olarak anlaşılmamıştır, ancak uzmanlar bağışıklık sisteminin (bedeninizin hastalıklara karşı korunması) önemli bir rol oynayabileceğine inanmaktadırlar. Sedef hastalığı, bağışıklık sisteminin yanlışlıkla sağlıklı deri hücrelerine saldırması ve böylece deri hücresi üretimini hızlandırması ile ortaya çıkar. Normalde deri hücreleri 28 gün yaşarlar, ancak sedefli hastalarda yeni deri hücreleri sadece 4-6 günün ardından dökülür. Bunun sonucunda sedef pulları veya plakları olarak bilinen kalınlaşmış, kırmızı, alevli ve gümüşi plaklar ortaya çıkar. Sedefin tipi, belirtileri ve şiddeti kişiden kişiye, etkileri ise hafiften ortaya ve şiddetliye kadar değişebilir.

Sedef hastalığınız varsa, özellikle alevlenmeler, yüzünüz veya elleriniz gibi görünen yerlerde ortaya çıkarsa, kendinizi daha sıkıntılı hissedebilirsiniz. Bu hisse kapılmak günlük yaşamınızı bile etkileyebilir.

Sedef hastalığınızı yönetmek ve kendinizi daha güvende hissetmek için iyi bir başlangıç noktası, rahatsızlığınız ve bunun sizi nasıl etkilediği konusunda öğrenebileceğiniz kadar çok bilgi edinmektir. Rahatsızlığınızı ne kadar iyi anlarsanız, başkaları ile konuşup mümkün olan en iyi desteği almak sizin için o kadar kolay olur.