Prostatı Biliyor Muyuz?

Prostat nedir?

Prostat idrar kesesinin hemen altında ceviz büyüklüğünde bir organdır ve sadece erkeklerde vardır. Erkek üreme sisteminin bir parçasıdır, spermlerin taşıdığı meni salgısının büyük kısmını oluşturan sıvılar salgılamaktadır.

Prostat ile ilgili hastalıklar nelerdir?

Yaş ilerledikçe prostat büyüme eğilimindedir. Bu büyüme iyi huylu olursa (benign), işeme bozukluklarına yol açan prostat hastalığına yol açar ve buna Benign Prostat Büyümesi denilmektedir. Eğer prostat hücrelerindeki bu değişiklik ve büyüme isteği daha saldırgan ve yıkıcı yani kötü huylu olursa (malign) buna da prostat kanseri denilmektedir. Her iki hastalık aynı anda bir kişide olabilir. Ancak biri diğerine yol açmamaktadır ve tedavileri de birbirinden tamamen farklıdır.

Prostat kanseri nedir?

Prostat kanseri şu anda Amerika'da cilt kanserinden sonra en sık rastlanan kanserlerden birisidir; Amerika Kanser Birliği verilerine göre her yıl 186.000'den fazla erkeğe prostat kanseri teşhisi konulmaktadır. Prostat kanseri yavaş ilerleyen bir kanserdir. Prostatta kanser hücre düzeyinde oluşmaya başladıktan sonra hastalığın klinik olarak görülür hale gelmesi veya başka organları tutması için ortalama 5-8 yıl geçmesi gerekmektedir.

Çok sayıda çalışma olmakla birlikte bugün için prostat kanserinin nasıl önleneceğine dair bir bilgimiz yok. Ancak genel olarak sağlıklı yaşam kurallarına uymanın tüm kanserlerde olduğu gibi prostat kanserinden de koruyacağı düşünülmektedir. Bu anlamda sigara içilmemesi, ideal kilonun korunması ve sağlıklı beslenme, fiziksel olarak aktif bir yaşam sürme ve yeterli aralıklarla sağlık kontrolünden geçmek gerekmektedir.

Prostat Kanseri kanserler içinde en yavaş gelişen kanser türüdür. Erken teşhis edildiğnde tamamen tedavi olma şansı olan bir hastalıktır.